,Najczęstszym  zabiegiem chirurgii stomatologicznej w codziennej praktyce jest usunięcie części lub całości zęba. Największy wpływ na czas i przebieg zabiegu ma anatomia zęba (czyli jego budowa, ilość korzeni, ich zakrzywienie) i okolicy (naczynia, nerwy, zatoka szczękowa, gęstość kości), stan zęba (im bardziej zniszczony, tym zabieg bardziej skomplikowany) oraz ogólne schorzenia i stosowane leki (szczególnie zwiększające ryzyko krwawienia w trakcie lub po zabiegu). Po przeprowadzonej ekstrakcji należy przestrzegać zaleceń, które mają na celu przyspieszenie i ułatwienie gojenia oraz  zminimalizowanie dolegliwości pozabiegowych i ryzyka powikłań.


1.Tampon należy zagryzać przez 20 minut.
Delikatne podkrwawianie lub posmak metaliczny może utrzymywać się kilkanaście godzin po zabiegu. W  przypadku obfitego krwawienia (wypełnianie jamy ustnej krwią) skontaktować się pilnie z gabinetem stomatologicznym lub jeżeli sytuacja ma miejsce w nocy podjechać na pogotowie lub izbę przyjęć najbliższego szpitala i powiedzieć o zaistniałej sytuacji.

2.Nie jeść i nie pić 2 godziny po zabiegu

3.W razie obrzęku pozabiegowego zastosować zimne okłady
+ obrzęk jest zjawiskiem normalnym i powinien zmniejszać się od 3-4 doby. Jego wielkość zależy od typu i przebiegu zabiegu
+ Żelowe okłady z apteki lub własne przygotowane okłady: lód z zamrażarki w ręcznik. Nie ochładzać przeciągle, a stosować przerwy by nie odmrozić skóry.
+ Wspomagająco można przyjmować wyciąg z kasztanowca: np. preparat Aescin (3x dziennie po 2 tab, 4 dni)

4.2-3 dni po zabiegu:
nie płukać jamy ustnej ( myć zęby, nabrać wodę do jamy ustnej, potrzymać i wypluć)
nie spożywać gorących/ciepłych płynów i pokarmów
nie pić alkoholu
nie palić

5.W ciągu 4-7 dni (w zależności od przebiegu zabiegu) należy unikać znacznego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny, basenu lub solarium

6.Przez kilka dni zaleca się spożywanie miękkich pokarmów z ominięciem okolicy zabiegu

7.Przyjmować przepisane leki według zaleceń lekarskich
przeciwbólowo nie wolno przyjmować Aspiryny/Polopiryny (zwiększa ryzyko krwawienia)

8.Jeżeli zostały założone szwy, powinny zostać usunięte po 7 dniach od zabiegu chyba, że zostało zalecone inaczej

9.Nie powinno się naruszać powierzchni rany/zębodołu.
Na powierzchni skrzepu wypełniającego zębodół może występować w późniejszych dniach biały lub szary nalot. Jeżeli nie towarzyszy mu intensywny ostry ból oznacza to, iż proces gojenia przebiega prawidłowo. Rana dziąsłowa goi się średnio około 3 tygodni, kość pod dziąsłem około 8-12 tyg. Szybkość i przebieg procesu gojenia zależy od wielu czynników i ma charakter indywidualny.


Nie rzadkim powikłaniem po usunięciu zęba jest tzw. suchy zębodół (alveolitis sicca) czyli suche zapalenie zębodołu. Związany jest z utratą skrzepu oraz infekcją powstałej po usunięciu rany. Najczęściej w 2 lub 3 dobie po zabiegu i charakteryzuje się ostrym narastającym bólem samoistnym. Może wystąpić u każdego, w przypadku każdej ekstrakcji:

+ u pacjenta, u którego przeprowadza się usunięcie kilku zębów jednocześnie może wystąpić w tym samym czasie w jednym zębodole, a w pozostałych gojenie będzie prawidłowe
+ każda kolejna ekstrakcja zęba nawet u tego what-is-dry-socketsamego pacjenta jest obarczona tym samym ryzykiem wystąpienia tego powikłania – innymi słowy jak ktoś miał już usuwane parę zębów i suchy zębodół nie wystąpił to przy każdej następnej ekstrakcji może wystąpić z tym samym prawdopodobieństwem.

Przestrzegając zaleceń można zminimalizować ryzyko wystąpienia „suchego zębodołu”.


Kontakt z lekarzem lub placówką medyczną należy nawiązać w następujących przypadkach:
+ przedłużające się obfite krwawienie w jamie ustnej
+ narastający ból pozabiegowy
+ wystąpienie gorączki
+ narastający po 3-4 dniu obrzęk