Najlepicture-67pszą metodą zapobiegania chorobom jamy ustnej jest wcześnie wdrożona profilaktyka. Działania prozdrowotne z zakresu stomatologii polegają na prawidłowej higienizacji jamy ustnej, wdrożeniu odpowiedniego jakościowego i ilościowego odżywiania oraz zachowania samokontroli i regularności wypracowanych zachowań profilaktycznych.

Profilaktykę w zakresie higienizacji (oczyszczania) możemy podzielić na domową i gabinetową ( profesjonalną). W skład pierwszej wchodzi codzienne mycie zębów szczoteczką, używanie nitki lub szczoteczek międzyzębowych, płukanek, irygatorów wodnych wedle wskazań lekarza dentysty. Do czynności przeprowadzanych w gabinecie należą:

+ profesjonalny zabieg skalingu ultradźwiękowego (usuwający kamień nazębny),
+ piaskowanie (likwiduje osady i przebarwienia  na powierzchni zębów),
+ polerowanie (likwiduje mikrochropowatości po skalingu i piaskowaniu),
+ instruktaż higieny jamy ustnej
+ fluoryzacja (jeżeli jest wskazana).

Z uwagi na brak pełnej skuteczności zabiegów domowych profilaktykę gabinetową powinno wykonywać się u zdrowych pacjentów raz na rok. U osób ze skłonnością do gromadzenia się kamienia, ale bez chorób przyzębia, raz na 6 miesięcy. Pacjenci dotknięci chorobą przyzębia powinni podlegać higienizacji według indywidualnego trybu, najczęściej co 3-6 miesięcy , połączonej najczęściej z zabiegiem kiretażu.